powrót do bazy wiedzy powrót do bazy wiedzy

Zmiany deweloperskie – czy warto?

Projektowanie wnętrz dostosowanych do unikalnych potrzeb użytkownika z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularne, ponieważ pozwala na stworzenie przestrzeni, która jest nie tylko piękna, ale przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna.

 

Przy stale rosnących cenach mieszkań wykorzystanie każdego centymetra powierzchni wydaje się być zasadne. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszczędzić na inwestycji oraz lepiej dostosować mieszkanie do swoich potrzeb.
Bardzo często odwiedzając znajomych czy rodzinę mamy wrażenie, że znajdujemy się w za ciasnych lub dziwnych przestrzeniach, które nie mają czytelnego układu funkcjonalnego, przez co przebywanie w nich wydaje się nienaturalne i niekomfortowe.

 

Co ciekawe, wrażenie ścisku czy bałaganu we wnętrzu wcale nie musi być spowodowane za małymi pomieszczeniami. Bardzo często występuje ono również w dużych domach i mieszkaniach, które mają źle zagospodarowaną przestrzeń.

 

Ważne jest, aby projektowanie wnętrz było intencjonalne. Najważniejsze zmiany to te niewidoczne, które mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka. Zła orientacja przestrzeni, za wąskie ciągi komunikacyjne, czy pomieszane otwarcia i domknięcia przestrzeni mogą zaburzyć równowagę we wnętrzu.

 

Warto zaznaczyć, że nie zawsze układy zaproponowane przez deweloperów są złe. Często wydają się być optymalne dopóki nie zaczniemy dostosowywać ich do potrzeb konkretnych mieszkańców.

 

Stworzyliśmy ten artykuł aby przedstawić za i przeciw zmianom deweloperskim. Sugerujemy kiedy zadbać o ich wykonanie, a kiedy pominąć ten etap i przejść od razu do projektowania docelowych przestrzeni.

Czy warto wykonywać zmiany deweloperskie przed odebraniem lokalu?

To bardzo trudne pytanie, które wiąże się z rozpatrzeniem wielu za i przeciw. Niestety ale każda inwestycja jest inna i rządzi się innymi prawami co wpływa na zasadność wykonywania zmian deweloperskich. Mamy nadzieję, że dzięki poniższym punktom będzie Wam łatwiej podjąć odpowiedni wybór.

 

Niezależnie od decyzji, zawsze zachęcamy do rozmowy z naszymi architektami, którzy doradzą, czy taki projekt warto jest robić. 

 

Zalety:

  • Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb i preferencji. 

 

  • Oszczędność czasu i kosztów – zmiany deweloperskie to nie tylko zmiana układu ścian ale również zmiana lokalizacji punktów elektrycznych i sanitarnych, które wykonywane na budowie przed tynkowaniem są często tańsze niż po odebraniu mieszkania. Unikamy kucia, bruzdowania i ponownego tynkowania ścian. 

 

  • Zmiany są wynikiem dogłębnej analizy funkcjonalnej mieszkania. Im wcześniej zaczniemy porządkować myśli dotyczące danej przestrzeni tym lepiej.

 

  • Możliwość dostosowania całego mieszkania lub domu do ogrzewania podłogowego. 

 

  • Możliwość zmiany lokalizacji piecy i zasobników ciepła w domach jednorodzinnych, które często są umieszczone w łazienkach i zabierają cenną przestrzeń.

Ryzyka:

  • Zmiany deweloperskie robione samemu bez wykonania projektu funkcjonalnego często kończą się dodatkowymi przeróbkami na etapie wykończenia mieszkania. Bez wiedzy specjalisty, klienci nie są w stanie przewidzieć przesunięć punktów elektrycznych, instalacji, a czasami nawet ścian.
  • Należy przeanalizować czy wykonanie zmian deweloperskich faktycznie się opłaca, niektórzy deweloperzy wykonują zmiany nieodpłatnie, inni liczą tylko elementy nadmiarowe, które dodajemy w mieszkaniu, a jeszcze inni liczą wszystko, czyli płacicie zarówno za ściany i instalacje przed, jak i po zmianach.

Zmiany deweloperskie z estimental.

Podczas opracowywania projektów zmian deweloperskich każdorazowo pytamy dewelopera jaki sposób rozliczeń stosuje i dobieramy zmiany w taki sposób aby wyszły one jak najatrakcyjniej cenowo. Jeżeli deweloper ma politykę liczenia za wszystkie przeróbki, wtedy bardziej opłaca się zlecić część zmian deweloperskich do wykonania nam już po odebraniu mieszkania. 

 

Dzięki temu, że jesteśmy firmą projektującą i wykonującą wnętrza, z każdą propozycją zmian idzie również informacja o koszcie takiej zmiany. To sprawia, że macie kontrolę nad budżetem od samego początku prac projektowych.

 

Jak podejść do wykonania zmian deweloperskich?

Za zmiany deweloperskie powinno być zawsze odpowiedzialne studio projektowe, które będzie wykonywało projekt wnętrz, a najlepiej zajmie się również całkowitym wykończeniem mieszkania. Zachowanie ciągłości współpracy z jedną firmą od początku do końca drogi do własnego wnętrza jest o tyle ważne, że pozwala uniknąć błędów w komunikacji, dodatkowych kosztów i nieprzewidzianych niespodzianek. 

Praca nad układem funkcjonalnym to pierwszy etap każdego projektu wnętrz, etap najważniejszy, który stanowi solidny fundament pod późniejsze zabiegi wnętrzarskie. W naszej pracowni projekt zmian deweloperskich jest właśnie udokumentowaniem wspomnianej analizy funkcjonalnej, które zagwarantuje nam dalsze powodzenie projektu i wykończenia w optymalnej cenie. 

Z tego powodu koszt projektu zmian deweloperskich odejmujemy od kosztu docelowego projektu abyście Wy, nasi przyszli klienci nie musieli płacić dwa razy za tą samą pracę.