powrót do bazy wiedzy powrót do bazy wiedzy

Zabudowy meblowe – poradnik.

Zabudowy meblowe, to element wyposażenia wnętrz, który często pochłania połowę budżetu niezbędnego na wykończenie mieszkania lub domu. Z tego powodu zdecydowaliśmy się stworzyć artykuł pozwalający usystematyzować wiedzę w tym obszarze, aby bardziej świadomie podejmować decyzje dotyczące mebli na zamówienie.

 

Dla zachowania pewnego porządku oraz przejrzystości przekazywanej wiedzy nie będziemy omawiać wszystkich możliwych rozwiązań i konfiguracji, za to skupimy się na tych najczęściej przez nas stosowanych, o najlepszym stosunku jakości do ceny.

 

Do zabudów meblowych należą wszelkiego rodzaju meble wykonywane na wymiar w kuchniach, łazienkach, garderobach, sypialniach, salonach czy pokojach dziecięcych jak i wykonywane na zamówienie okładziny ścienne czy ścianki działowe. Jak widać zakres zastosowania tych produktów jest ogromny, co tylko dowodzi jak istotnym elementem we wnętrzu są zabudowy meblowe.

Konstrukcja zabudów meblowych.

Co do zasady, każdy mebel wykonywany na zamówienie może posiadać swoją oryginalną konstrukcję, ale rozważając te najpopularniejsze rodzaje czyli zabudowy kuchenne, szafy oraz szafki łazienkowe możemy wyodrębnić 3 główne elementy z których składają się wspomniane zabudowy:

 

Korpus

Każda zabudowa składa się z gotowych lub wykonywanych na zamówienie korpusów, które w podstawowej wersji wykonane są z płyty laminowanej, a w bardziej zaawansowanych zabudowach z tego samego materiału co front meblowy.

 

Front

Najważniejszy element zabudowy, który stanowi główną wizytówkę każdego mebla. Jego rodzaj ma największy wpływ na cenę oraz estetykę i wygodę użytkowania zamawianego elementu. 

 

Blat

W przypadku kuchni czy szafek łazienkowych element równie ważny jak front, o ile nie ważniejszy. Od jego jakości będzie zależała wygoda użytkowania danej zabudowy.

 

Materiał, a cena.

Na cenę zabudowy meblowej wpływ mają następujące elementy: 

 

  • rodzaj frontów meblowych,
  • rodzaj blatu  
  • rodzaj korpusów, 
  • dodatkowe elementy wyposażenia mebli takie jak szuflady, listwy oświetleniowe czy systemy optymalizujące przechowywanie. 

Fronty laminowane

Są to płyty meblowe wykończone okleiną laminowaną. Ten rodzaj frontów jeszcze kilka lat temu kojarzony był z gorszą jakością. W ostatnich latach sytuacja całkowicie się zmieniła. Producenci zmienili sposób wytwarzania laminatów znacząco podnosząc ich jakość i gwarantując pewne użytkowanie na lata. 

 

Zalety:

  • Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne – laminat stanowi twardą warstwę zabezpieczającą, która nie odpryskuje i nie jest podatna na zarysowania. 
  • Są bardzo atrakcyjne cenowo. 
  • Posiadają ogromną ilość dekorów od jednolitych kolorów po dekory drewno- i kamieniopodobne. 
  • Są idealnym rozwiązaniem do szaf, garderób, zabudów w sypialniach a nawet kuchni.
  • Są łatwe w czyszczeniu. 

 

Wady:

  • Przy dłuższej ekspozycji (ponad 30 minut) na wodę potrafią puchnąć w miejscach łączenia laminatu, dlatego należy stosować je w miejscach suchych, lub takich gdzie mamy pewność, że woda nie będzie się długo utrzymywała, nie zalecamy ich stosowania w łazienkach.  

Fronty lakierowane gładkie i frezowane.

Fronty lakierowane składają się z płyty MDF pokrytych kilkoma warstwami lakieru. Lakierować można zarówno fronty gładkie jak i te frezowane. Frezowanie frontów jest świetnym zabiegiem pozwalającym uzyskiwać ukryte krawędzie do otwierania frontów jak i wszelkiego rodzaju zdobienia, ramki i lamele. 

 

Do głównych zalet frontów lakierowanych należą: 

  • Możliwość stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności 
  • Dowolność wyboru kolorów i struktury lakieru.
  • Możliwość tworzenia oryginalnych wzorów, podziałów i ramek przy frontach frezowanych
  • Łatwość w czyszczeniu. 

 

Do głównych wad frontów lakierowanych należą: 

  • Wyższa cena niż w przypadku laminatów
  • Konieczność wymiany frontów w przypadku zadrapania lub uszkodzenia mechanicznego 

Fronty fornirowane

To fronty składające się z rdzenia mdf oklejonego naturalnym fornirem drewnianym. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które poszukują naturalnych frontów bez konieczności stosowania drewna litego, które jest dużo droższe i trudniejsze w obróbce. 

 

Fornir możemy lakierować na dowolny kolor, możemy dobierać dowolne rysunki usłojenia, a nawet tworzyć intarsje.

 

Blaty kuchenne i łazienkowe.

Kolejnym elementem mającym ogromny wpływ na cenę oraz wygodę użytkowania zabudów są blaty. 

Analogicznie jak w przypadku frontów podzieliliśmy je na trzy najważniejsze grupy materiałów: 

 

Blaty z płyty meblowej w okleinie hpl

Najpopularniejszy rodzaj blatów, który możecie spotkać w większości polskich domów. Do jego zalet należy przede wszystkim cena. Dodatkowo blaty w okleinie hpl posiadają wiele bardzo ciekawych dekorów zarówno kamienio- jak i drewnopodobnych, a ich powierzchnia zazwyczaj jest bardzo łatwa w utrzymaniu. 

To na co należy zwrócić uwagę to połączenia. W przypadku kuchni narożnej lub w kształcie litery “u” blaty te łączone są na “styk”, a miejsce połączenia zabezpieczane jest silikonem. Takie połączenia przy dłuższej ekspozycji na wodę potrafią puchnąć tworząc brzydkie zgrubienia w blacie, których nie można naprawić inaczej niż wymieniając cały element. 

Jeśli macie kuchnię  z jednym ciągiem funkcjonalnym bez narożnych połączeń lub gotujecie tylko weekendami lub wcale wtedy taki rodzaj blatu sprawdzi się doskonale. 

 

Blaty kompaktowe

To dość nowy materiał który momentalnie zyskał ogromną popularność. 

Dlaczego? Otóż blaty kompaktowe stworzone są z rdzenia, który jest odporny na wodę i chemię, pozwala na zamocowanie zlewozmywaka podwieszanego oraz posiada mnóstwo ciekawych struktur, faktur i dekorów. 

W naszych realizacjach zauważyliśmy ogromny wzrost zainteresowania tym materiałem, który świetnie nadaje się do współczesnych kuchni i łazienek. 

Blaty kompaktowe posiadają również bardzo dobry stosunek ceny do jakości i nawet przy większych kuchniach wychodzą bardzo atrakcyjnie w budżecie. 

 

Blaty drewniane

Rozwiązanie znane od lat, które ciągle ma ogromną rzeszę zwolenników. Blaty z drewna litego lub klejonego gwarantują naturalną i przyjemną powierzchnię, która przy odpowiedniej pielęgnacji jest trwała na lata. 

Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj blatu przy intensywnym użytkowaniu albo dzieciach będzie bardzo trudny do utrzymania w czystości oraz przy długiej ekspozycji na wilgoć może nawet zacząć się odkształcać.

 

Blaty konglomeratowe

Naszym zdaniem najlepsze rozwiązanie dla osób, które poszukują blatów kamiennych ale nie chcą zmagać się z problemami w ich utrzymaniu. 

Blat z konglomeratu pozwala na zastosowanie zlewozmywaka podwieszanego, jest w pełni odporny na wodę oraz nie zabarwia się jak kamień naturalny. 

Jego jedyną wadą jest dość wysoka cena, która biorąc pod uwagę bezobsługowość tego rozwiązania zwraca się już po kilku latach.

Blaty z kamienia naturalnego

Blaty z kamienia naturalnego posiadają ogromną grupę zwolenników. Jest to naturalny materiał premium, który uznawany jest za szlachetny. 

Należy jednak pamiętać, że popularne dziś kamienie takie jak marmur w rzeczywistości średnio nadają się do powierzchni roboczych, gdyż są porowate, potrafię chłonąć płyny i się odbarwiać. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest dość kosztowne szlifowanie, które też nie zawsze się sprawdza, gdyż czasami płyn wnika zbyt głęboko w strukturę kamienia. 

Niemniej jednak jeśli jesteście zwolennikami naturalnych materiałów we wnętrzach to przy odrobinie uwagi kamień naturalny będzie pewnym rozwiązaniem na lata i elementem który na długo będzie cieszył swoimi walorami estetycznymi. 

Jeśli nadal nie wiecie jaki rodzaj zabudów sprawdzi się najlepiej, zachęcamy do kontaktu z naszymi architektami.

 

Już na pierwszym niezobowiązującym spotkaniu pomożemy Wam ustalić, jaki rodzaj zabudów meblowych sprawdzi się najlepiej w Waszym nowym wnętrzu.

 

Co ważne, rozmawiając o zabudowach meblowych przedstawimy Wam również koszty poszczególnych rozwiązań, abyście mogli podjąć decyzję w oparciu nie tylko o aspekty funkcjonalne ale również finansowe.