powrót do bazy wiedzy powrót do bazy wiedzy

Rodzaje wykończeń pod klucz.

Wybór firmy odpowiedzialnej za zaprojektowanie i wykończenie to decyzja, która wpłynie na Wasze życie w naprawdę dużym stopniu. Wnętrza, które są efektem tej decyzji zostaną z Wami na lata, dlatego zdecydowaliśmy się, że przygotujemy poradnik, który pozwoli Wam wybrać odpowiednią firmę, aby się nieprzyjemnie nie zaskoczyć podczas procesu projektowania i wykończenia mieszkania. 

 

Wiele firm zajmujących się szeroko pojętą tematyką wnętrzarską, nie do końca wie co faktycznie oznacza wykończenie pod klucz i co powinno oferować.

 

Na rynku wykończenia wnętrz pod klucz można wyodrębnić kilka rodzajów firm:

 

 

1. Firmy bazujące na „pakietach wykończeniowych” 

 

 

Dobre rozwiązanie dla osób, które chcą w szybki sposób położyć w mieszkaniu podłogę, pomalować ściany i wykończyć łazienkę. Niestety w cenę pakietów nie ma wliczonej ogromnej ilości elementów, bez których mieszkania nie można uznać za skończone, takich jak: 

 

  • przeróbki instalacji elektrycznych i sanitarnych
  • gładzie 
  • poprawki tynkarskie
  • zabudowy meblowe (stanowiące często połowę budżetu na wykończenie)
  • oświetlenie i meble ruchome
  • klimatyzacja 
  • rozwiązania smart home

 

Podpisując umowę z firmami zajmującymi się wykończeniem w oparciu o pakiety decydujemy się na konkretny rodzaj materiałów jeszcze przed sporządzeniem projektu, a każda zmiana wybiegająca poza pakiet wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

 

W efekcie kupując taką usługę w przykładowej cenie 1000 zł/m2 będziemy musieli zamówić jeszcze bardzo dużo elementów, które spowodują znaczące podniesienie ceny wykończenia. 

 

Dla kogo naszym zdaniem są pakiety wykończeniowe? 

 

Dla osób, które potrzebują pomocy przy zamontowaniu podłóg i wykończeniu łazienki, chcące zorganizować sobie pozostałe elementy na własną rękę. 

 

Pamiętajmy również, że wnętrza powinny być projektowane holistycznie, przy uwzględnieniu wszystkich docelowych elementów. Jeśli dana firma projektuje tylko elementy, które dostarcza, to znaczy, że mieszkanie nie zostanie w pełni zaprojektowane. Co może skutkować tym, że przykładowe przyszłe zabudowy meblowe będą musiały być projektowane przy źle rozmieszczonych gniazdkach, punktach hydraulicznych, a często i płytkach. 

 

Gdybyście chcieli dowiedzieć się jak powinien wyglądać prawdziwy projekt wnętrz, zapraszamy do tego artykułu.

 

2. Studia projektowe świadczące usługę nadzoru

 

 

Bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie martwią się o budżet i posiadają zaufane ekipy wykończeniowe, które poradzą sobie z projektowanymi rozwiązaniami. 

 

Pamiętajmy, że nadzór architekta nad inwestycją nie jest uregulowany w żaden sposób prawnie. Dla jednych nadzorem będzie jedna wizyta na budowie na miesiąc, dla innych będzie to stała współpraca z wykonawcami i rzetelne kontrolowanie prowadzonych prac na budowie. 

 

Jeśli pracownia podchodzi do tematu poważnie, to nadzór będzie dodatkowo płatny. Koszt prawdziwego nadzoru wiąże się z ogromną ilością czasu spędzonego na budowie. 

 

Dodatkowo należy pamiętać o szczegółowości projektu wykonawczego wnętrz. Brak detali, szczegółów projektowych i przewidywania sytuacji mogących wystąpić na budowie (na przykład możliwości wniesienia dużych elementów) będą miały poważne konsekwencje na etapie realizacji i najczęściej skończą się projektowaniem na budowie.

 

3. Firmy wykończeniowe organizujące projekt wnętrz

 

 

Na rynku istnieje wiele bardzo dobrych firm wykończeniowych, które pracują w oparciu o jakościowe projekty wykonawcze wnętrz.

 

Jeśli jednak firma wykończeniowa oferuje “projekt gratis” znaczy to zazwyczaj, że dostaniecie jedynie zajawkę koncepcji lub na szybko stworzony projekt, który w rzeczywistości nie będzie dopracowany i dostosowanych do Waszych potrzeb. Pamiętajmy, że mądre zaprojektowanie przestrzeni do życia wymaga czasu, wiedzy oraz dobrych specjalistów i po prostu kosztuje, analogicznie jak każda dobrze wykonana usługa.

 

4. Firmy oferujące indywidualne projektowanie i wykończenie wnętrz

 

 

Najlepsze rozwiązanie dla osób, które traktują swój dom poważnie oraz chcą mieć profesjonalnie zaprojektowane i wykończone wnętrze. 

 

 

Jest to sposób na wykończenie wnętrz, który do niedawna dostępny był jedynie dla najdroższych i najbardziej prestiżowych inwestycji. Obecnie koszt wykończenia wnętrz przeprowadzony przez profesjonalną firmę nie będzie wcale większy od kosztu organizowania wykończenia na własną rękę. Oszczędzamy dla Was dużo pieniędzy dzięki współpracy z producentami podłóg, ceramiki, armatury i każdego elementu wykończenia. Dzięki temu cena obsługi, profesjonalnego kosztorysowania i prowadzenia inwestycji wlicza się niejako w koszt, który klient indywidualny poniósłby zamawiając te elementy na własną rękę. 

 

 

Indywidualny projekt i wykończenie jest najlepszą usługą, która zagwarantuje Wam najwyższą jakość i wnętrze faktycznie dopasowane do Was. 

 

 

Dlaczego wspomnieliśmy o tym, że jeszcze do niedawna była to usługa dostępna jedynie dla najzamożniejszych? 

 

Dlatego, że zaplanowanie realnego budżetu na wykończenie dużego mieszkania lub domu przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb klienta jeszcze przed rozpoczęciem prac projektowych jest w rzeczywistości bardzo trudną sztuką. 

 

 

W większości firmy operujące na tym schemacie rozmawiając o potencjalnej współpracy starają się zakładać sobie pewien budżet na wykończenie, który w rzeczywistości jest bardzo trudny do utrzymania. 

 

 

Jak to wygląda w naszym studio?

 

Jesteśmy firmą, która sporządza profesjonalny indywidualny projekt wnętrz w oparciu o który prowadzi wszystkie prace wykończeniowe, ale to nie wszystko. 

 

 

Kilka lat temu zdecydowaliśmy, że wprowadzimy usługę, która poza najwyższą jakością zagwarantuje Wam również przewidywalność i możliwość zaplanowania realnego budżetu na wykończenie jeszcze przed podpisaniem umowy. W tym celu stworzyliśmy nasz autorski planer budżetu pozwalający, każdemu bezpłatnie we własnym domu zaplanować budżet na profesjonalne wykończenie wnętrz. Planer bardzo szybko zyskał ogromną popularność, a my zaczęliśmy się zastanawiać jak moglibyśmy jeszcze bardziej ulepszyć nasz proces. 

 

Zdecydowaliśmy się oddać Wam coś równie cennego jak naszą wiedzę, czyli nasz czas. 

 

 

Od trzech lat każdy klient, który zastanawia się nad wykończeniem swojego mieszkania, przychodzi do nas na bezpłatne spotkanie w celu zaplanowania optymalnego budżetu na wykończenie jego wnętrz. Razem z Maciejem, właścicielem estimental wspólnie omawiają plan mieszkania, potrzeby oraz ewentualne zmiany w aranżacji i instalacjach. W zależności od wielkości mieszkania lub domu takie spotkania potrafią trwać od dwóch do nawet czterech godzin, podczas których poznacie naszą usługę, otrzymacie profesjonalne doradztwo w zakresie materiałów i ewentualnych zmian w układzie funkcjonalnym Waszego wnętrza, a przede wszystkim zaplanujecie szczegółowy budżet obejmujący wszystko, od podłóg i ścian, przez zabudowy meblowe, po zmiany instalacji, klimatyzację, ogrzewanie podłogowe i wiele innych. 

 

 

Zaplanowany budżet jest załączany do umowy, którą z nami podpisujecie.  Podczas projektowania trzymamy się jego założeń. Oczywiście, jeśli będziecie chcieli wyjść poza budżet albo na etapie prac projektowych stwierdzicie, że nie chcecie inwestować aż takich środków, to macie do tego pełne prawo, to Wy decydujecie co i w jakim zakresie nam zlecacie.